Správna starostlivosť o chodidlá je veľmi dôležitá

Nohy vo vodeVaše chodidlá sú veľmi dôležitou časťou vášho tela. Sú to práve oni, ktoré znášajú celú váhu vášho tela. Človek neustále využíva chodidlá, od státia, po behanie či chodenie. Odkedy človek chodí na dvoch nohách a nezapája do toho ruky, chodidlá musia znášať oveľa viac tlaku a záťaže.

No vo väčšine prípadov človek zabúda na nohy. Stará sa o tvár rôznymi pílingmi a inými procedúrami, o vlasy, ruky, oči, uší, no pokiaľ ide o nohy, na to človek často zabúda. Je veľmi potrebné starať sa o chodidlá. Staranie sa o chodidlá je považované za osobnú hygiénu. Ale aj ako prevenciu pred vážnejšími ochoreniami ako sú napr. problematické kŕčové žily, alebo bolesti v kolene.

To je nesprávne. Starostlivosť o nohy je veľmi dôležitá, a pokiaľ sa staráte o vaše nohy dôkladne, potom sa budete cítiť lepšie. Či idete na jednoduchú masáž ktorá zahrňuje mnoho cvikov a pohybov ktoré zrelaxujú vaše nohy a chodidlá, zbadáte aký dopad majú zrelaxované nohy na vaše pohodlie. V chodidlách sa totižto nachádza množstvo dôležitých nervov spájajúce nohy s celým telom. To je dôvod prečo sa človek cíti plne zrelaxovaný po chodidlovej masáži. Ak sa nestaráte o vaše chodidlá pravidelne, je veľká šanca, že u vás vzniknú rôzne problémy spojené s nedodržanou hygienou a nedostatočnou starostlivosťou, ako je napríklad mykóza nôh. Pokiaľ sa rozhodnete pravidelne starať o vaše chodidlá, dokážete sa vyhnúť všetkým problémom. Pravidelný chodidlový kúpeľ nie je ťažká úloha. Chodidlá si pokojne namočte a použite trochu mydla, následne si chodidlá poriadne vysušte, najmä medzi palcami. Vaše nohy sa takto budú cítiť skvelo po celý deň.

Čistite a strihajte si nechty pravidelne. Nestrihajte ich na príliš krátko a nestrihajte rohy prstov. Ak máte mozole či iné kožné problémy, využite lieky na predpis aby ste sa týchto problémov zbavili. Ponorte nohy do teplej vody po dobu 10-tich až 15-tich minút.

Ako mozole (či iné kožné problémy) zmäknú, pokúste sa zoškrabať ich (napr. pemzou). V prípade závažných problémov, navštívte lekára.

Ďalším dôležitým prvkom v starostlivosti o nohy je nosiť čisté pančuchy či ponožky. Meňte si ponožky pravidelne a nenoste ponožky či pančuchy ktoré sú pritesné. Vaše chodidlá musia dýchať.

Niektorým ľuďom sa chodidlá potia omnoho viac počas leta. Ak to je váš prípad, vždy by ste si mali nohy umyť predtým ako pôjdete von. Použite púder na chodidlá, aby boli v suchu. Po práci si namočte nohy do teplej vody a opláchnite ich antiseptickým mydlom.

Ďalším dôležitým aspektom starostlivosti o chodidlá je nosiť správnu obuv. Obuv, ktorá nie je komfortná a správna (priúzke atď.) pre vaše chodidlá, začne spôsobovať po čase problémy, ktoré bude následne potrebné riešiť, ako napríklad liečba haluxov. Najmä ak je takáto obuv nosená pravidelne.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *