Havarijné poistenie a výpočet ceny kalkulačkou

Havarijné poistenieNa trhu momentálne pôsobí viac ako desať poisťovní, ktoré poskytujú havarijné poistenie. Ponuka je teda dostatočne bohatá. Podmienky poistenia sa líšia u každej poisťovne, preto je potrebné sa vopred s nimi oboznámiť, aby ste neskôr neboli nemilo prekvapený. Rozdiel totiž nie je len v cene za poistku, ako sa mnohí domnievajú v snahe nájsť to najlacnejšie poistenie. A prečo vlastne je potrebné sa oboznámiť s podmienkami zmluvy? Pretože vás môže neskôr prekvapiť, že poisťovňa vám odmietne preplatiť napríklad DPH z nákladov na opravu, alebo vám nemusí preplatiť všetky náhradné diely. Rozdiely môžu byť aj v stanovených limitoch na hodinu práce pri oprave auta. To všetko môže spôsobiť, že výsledná suma, ktorú dostanete od poisťovne po oprave auta bude aj o polovicu nižšia, ako bola stanovená škoda na aute. A to už asi stojí za to, aby ste si naozaj dobre preštudovali podmienky poistenia a až tak poistili vaše vozidlo. Preto sa dnes pozrieme bližšie na havarijné poistenie cez web Insuro.sk.

Výpočet ceny kalkulačkou havarijného poistenia online

Poviete si, no fajn, ale kto má v dnešnej dobe toľko času, aby si zisťoval všetky potrebné údaje o podmienkach havarijného poistenia a to u všetkých poisťovní? No predsa každý. Pretože dnes už nemusíte chodiť po každej pobočke, všetky informácie sú uvedené na internete. Pre ešte väčšie uľahčenie existuje aj online výpočet havarijnej poistky. Tento nástroj vám veľmi uľahčí prácu, pretože pracujete s konkrétnymi údajmi o poisťovanom vozidle. Takto dostanete hneď ponuku havarijného poistenia na vaše auto, ponuky si môžete v pokoji domova porovnať, preštudovať všetky podmienky a následne aj uzavrieť. Všetko jednoducho a rýchlo. Ak chcete viacej všeobecných informácií ohľadom havarijného poistenia uzatvoreného online, tak si pozrite https://www.adac.de/der-adac/rechtsberatung/fahrzeugkauf-und-verkauf/autoversicherung/kaskoversicherung/.

A na čo by ste si pred uzatvorením poistenia mali dávať pozor? V prvom rade si pozrite na akú poistnú hodnotu bude vaše vozidlo cez Insuro poistené. Týka sa to predovšetkým starších, už jazdených vozidiel a nie úplne nových. Vozidlá sa totiž môžu poistiť na novú hodnotu, aká bola v roku ich výroby alebo na aktuálnu hodnotu, ktorá berie do úvahy už aj najazdené kilometre auta a teda aj jeho opotrebenie. Čo sa týka ceny za havarijné poistenie, tak lacnejšie vás vyjde poistenie na aktuálnu cenu. No vyššie poistné plnenie získate skôr z poistenia na novú cenu. Konkrétne podmienky by ste si mali naštudovať pri každej ponuke poisťovne a zvážiť, ktoré poistenie bude pre vás výhodnejšie.

Spoluúčasť pri havarijnom poistení

DohodaĎalšia vec, ktorá je dôležitá pri havarijnom poistení, je aj spoluúčasť. Výšku spoluúčasti si väčšinou volí sám klient. Teda aspoň čiastočne. Spoluúčasť býva vyjadrená buď percentuálne, alebo konkrétnou sumou, prípadne ich kombináciou. V percentách sa spoluúčasť najčastejšie pohybuje v rozmedzí 5 – 10%, môžete si samozrejme zvoliť aj vyššiu spoluúčasť, podobne je to aj pri konkrétnej sume. Spoluúčasť ale môže byť uzatvorená aj tzv. kombináciou týchto dvoch možností, čiže napr. spoluúčasť 5% a minimálne 190 eur. To znamená, že mali by ste sa spolupodieľať na škode piatimi percentami, no vyjadrené na peniaze, musí to byť minimálne 190 eur. Pri spoluúčasti platí pravidlo, že čím nižšiu spoluúčasť si zvolíte, tým vyššie poistné budete platiť. Pri škode vám však poisťovňa vyplatí viac. Takže pri voľbe spoluúčasti by ste si to mali dobre premyslieť, čo sa vám oplatí viac. Existuje ešte aj možnosť uzatvorenia havarijného poistenia bez akejkoľvek spoluúčasti. Bez spoluúčasti ale zväčša bývajú kryté len menšie škody, nejaké ťukance, či prasknuté čelné sklo.

Ďalšou záludnosťou pri havarijnom poistení môže byť aj tzv. totálna škoda. Často krát sú majitelia áut nespokojní, keď poisťovňa vyhlási škodu za totálnu. Totálku poisťovňa vyhlási v takom prípade, keď je už oprava škody nerentabilná. Ale to, kedy sa už neoplatí, si nastavuje každá poisťovňa po svojom. Aj preto je potrebné pozrieť si všetky podmienky poistenia. Niektoré poisťovne napríklad uznajú totálku už pri 70% škode na vozidle, niekde to môže byť viac. Preto si preštudujte podmienky ozaj detailne, nemusíte potom predčasne riešiť výpoveď havarijnej poistky. Preto podajte výpoveď poistky cez Insuro.

Krytie v zahraničí

Ak častejšie so svojím vozidlom cestujete do zahraničia, pozrite si, či poistenie bude platiť aj v danej krajine. Väčšina poisťovní poskytuje poistenie platné v celej Európe, no niektoré môžu mať platnosť iba na Slovensku. Rozdiel môže byť aj vo výlukách niektorých krajín z európskej zóny, tak aby ste neostali prekvapený, že vám vaše poistenie nebude platiť napr. v Srbsku či Rusku.

Zaujímavou možnosťou pri uzatváraní havarijného poistenia je aj využívanie bonusu. Viaceré poisťovne odmeňujú svojich klientov pri bezškodovom priebehu. Ak by ste teda nezapríčinili žiadnu nehodu a poisťovňa by nemusela vyplácať žiadnu škodu, po prvom roku poistenia vás môže odmeniť a vy budete za havarijné poistenie platiť menej. Oplatí sa vám teda jazdiť opatrne a bez nehody.

Všetky tieto údaje, ale samozrejme aj ďalšie dôležité informácie o havarijnom poistení sú zahrnuté v ponukách online kalkulačky. A ak si nie ste niečím istý, neváhajte a obráťte sa s vašimi dotazmi na poisťovňu. Je totiž potrebné, aby ste si boli vedomý, čo všetko vám poistka poskytne a čo nie.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *