Ako vyliečiť haluxy a deformované palce

Zahrabané nohyNaše nohy a chodidlá sú prírodne navrhnuté na maximálnu stabilizáciu a mobilitu, zatiaľ čo palce sú dôležité pre zdravú funkčnosť chodidiel. Rovnako ako ostatné časti našich chodidiel, palce sú akousi komplexnou štruktúrou ktorá nám pomáha udržať sa v balanse počas behania či chodenia. Avšak denné cestovanie a stres spoločne s nevhodnou/nedostatočnou starostlivosťou môžu mať deformačný dopad na túto dôležitú časť tela. Dôsledok týchto faktorov je bolesť ktorou človek trpí, z rôznych chodidlových a členkových porúch ako napr. deformované či vybočené palce, prípadne haluxy (hallux valgus). Tieto dve poruchy sú tými najčastejšími. Je dôležité informovať sa o príznakoch, príčinách vzniku a liečbe.

Deformované palce

Táto porucha je známa ako kladivkové prsty. Pri tejto poruche sa všetky palce okrem veľkého krčia, čo spôsobuje permanentný ohyb týchto palcov smerom dole a takáto formácia pripomína kladivo. Takéto palce môžu byť pomerne bolestivé kvôli tlaku vyvíjanému na kĺby.

Kladivkové palce môžu byť spôsobené nevhodnou obuvou, čo núti palce byť v ohnutej pozícii. Takáto poloha skracuje svaly na palcoch, čo vrcholí v bolestivej deformite. Deformované palce sa často vyskytujú spoločne s inými poruchami chodidiel, napr. s vybočenými palcami. Môžu sa vyskytnúť aj v dôsledku nervového poškodenia, reumatoidnej artritídy, cukrovky či osteoartrózy.

Na zmiernenie bolesti a tlaku spôsobeného touto poruchou, je potrebné aby ste začali nosiť vhodnú obuv, so širokým priestorom pre vaše palce. Rôzne ortopedické pomôcky od pien po vložky či separátory môžu pomôcť zmierniť bolesť a nepohodlie. Najlepšie je navštíviť odborného lekára čo najskôr, aby človek zistil vhodnú liečbu na zdeformované palce a tak zabránil chirurgickému zákroku, ten sa stane nevyhnutným ak sa palce stanu bolestivejšími a tuhšími.

Haluxy (vybočený palec)

Hallux Valgus je ďalším bežným problémom ktorý vyžaduje lekárske ošetrenie. Je ľahké spozorovať vybočený palec, nakoľko je na boku chodidla viditeľný ‚výrastok‘. Práve deformácia kĺbu a kostí veľkého prsta je to, čo spôsobuje bolesť počas hýbania sa. Štúdiami sa zistilo, že táto deformácia je častejšia u žien, s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobená druhom topánok.

Avšak tento problém je často aj dedičný. Príznaky tejto deformácie sú rôzne, od zápalu, po podráždenú kožu, bolesť či začervenanie vôkol už spomenutého výrastku. Veľký palec je nahnutý smerom k ostatným palcom a počas pohybu spôsobuje bolesť kvôli vyvíjanému tlaku. Vybočené palce sa často objavujú aj keď šľachy a väzy nefungujú tak ako by mali. Iné príčiny vzniku je abnormálna kĺbová štruktúra, ploché nohy a genetické faktory. Priúzke topánky môžu zhoršiť problém. Ak je táto deformácia odignorovaná, môže viesť až k artritíde kĺbu veľkého palca.

Nosením širšej obuvi spoločne s extra vložkou a ortopedickými pomôckami môžu pomôcť v liečení tejto deformácie. Na výber sú taktiež palcové separátory, korektory, bandáže či iné pomôcky. Ak je deformita vážnejšia, je doporučené navštíviť spôsobilého odborného lekára čo najskôr, aby sa vykonala operácia. Takáto operácia zahŕňa odstránenie kostného zväčšenia (výrastku) na boku chodidla, napravenie abnormálneho vychýlenia palca a jeho následné narovnanie. Zdravie, vek a životný štýl zohrávajú veľkú úlohu pri rozhodovaní, či váš stav vyžaduje operáciu haluxov alebo nie.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *